Фахівці Хустської ДПІ ГУ ДПС у Закарпатській області продовжують консультувати платників щодо реєстрації РРО/ПРРО. При зустрічах платникам роз’яснюють, що з 1 серпня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 року № 3219-ІХ, який, зокрема, вносить зміни в частині застосування відповідальності за порушення вимог Закону про РРО, а саме:
звільнення СПД від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО, вчинені у період з 01.01.2022 до 01.10.2023. Крім відповідальності за порушення порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів, діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти та у сфері організації та проведення азартних ігор;
з 01.10.2023 застосовуватимуться штрафи за порушення порядку використання РРО/ПРРО. З 01.10.2023 від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО звільняють суб’єктів (крім порушень порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів), вчинені при продажу товарів/послуг на:
тимчасово окупованих територіях — по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;
територіях активних бойових дій — по дату завершення бойових дій;
територіях можливих бойових дій — по дату припинення можливості бойових дій.
До закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 01.08.2025 встановлено зменшений розмір штрафних санкцій за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу його на неповну суму покупки, що застосовують до ФОП-єдинників, не платників ПДВ, які здійснюють торгівлю. Крім продажу підакцизних, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медпризначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння. Розмір штрафу — 25% вартості проданих з порушенням товарів/послуг за порушення, вчинене вперше та 50% за кожне наступне порушення. Раніше — 100% та 150% відповідно.
Тож, використання РРО/ПРРО наразі є обов’язковим для ФОП ІІ-ІV груп незалежно від виду діяльності та обсягу доходу та ФОП на загальній системі оподаткування.
Виняток становлять ФОП І групи та ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN, E-banking.
Підприємці можуть на власний розсуд вирішувати чи купити пристрій для реєстрації розрахункових операцій або завантажити безоплатні мобільні додатки, запропоновані ДПС.
Для реєстрації ПРРО платник подає електронну заяву, яку формують в електронному кабінеті платника податків, за формою № 1-ПРРО де зазначається локальний номер ПРРО. Наступного дня прийде рішення про реєстрацію з присвоєнням фіскального номера. Опісля необхідно подати форму №5-ПРРО для реєстрації осіб, відповідальних за касу.
За матеріалами Хустської ДПІ
ГУ ДПС у Закарпатській області