Чи враховуються при заповненні графи 4 рядка 3.1 таблиці 1 додатка 6 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д6)» до податкової декларації з ПДВ, операції, визначені п. 199.6 ст. 199, п. 26, п.п. 2 п. 38 прим. 1, п. 46 та п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ?
Порядок формування податкового кредиту у разі, якщо придбані товари/послуги використовуються одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, встановлено ст. 199 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).Згідно з п. 199.1 ст. 199 ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року. Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, перерахунок частки здійснюється виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, проведених з початку поточного року до дати зняття з обліку.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пп. 199.2 – 199.4 ст. 199 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов’язань, зазначених у п. 199.1 ст. 199 ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов’язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, коригування відображається платником податку у податковій декларації останнього податкового періоду, коли відбулося зняття з обліку.
Згідно з п. 199.6 ст. 199 ПКУ правила ст. 199 ПКУ не застосовуються в разі:
проведення операцій, передбачених п.п. 196.1.7 п. 196.1 ст. 196 ПКУ;
проведення операцій, передбачених п.п. 197.1.28 п. 197.1, пп. 197.11 та 197.24 ст. 197 ПКУ.
Крім того, окремими нормами ПКУ визначено інші операції, у разі здійснення яких положення ст. 199 ПКУ не застосовуються. А саме:
операції з ввезення товарів на митну територію України та постачання на митній території України товарів/послуг для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні (п. 26 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ);
операції з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповуються за кошти державного бюджету (п.п. 2 п. 38 прим. 1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ);
операції з постачання товарів для цілей погашення заборгованості боржника перед кредиторами відповідно до плану реструктуризації (п. 46 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ);
операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) (п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).
Пунктом 10 розд. III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок № 21) визначено, що розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях відображається у додатку 6 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д6)» (далі – додаток 6) до декларації з ПДВ.
Розрахунок частки використання для проведення перерахунку за підсумками року здійснюється у рядку 3.1 таблиці 1 додатка 6 до декларації з ПДВ.
Відповідно до встановленої форми додатка 6 у графі 4 рядка 3.1 таблиці 1 зазначається загальний обсяг постачання (сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3, 5 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків).
Згідно з п.п. 6 п. 3 розд. V Порядку № 21, у рядку 5 декларації вказуються обсяги операцій, зокрема, з:
постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування;
постачання послуг за межами митної території України та послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до пп. 186.2, 186.3 ст. 186 розд. V ПКУ;
постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування та коригування за такими операціями.
Виходячи із зазначеного, операції, визначені п. 199.6 ст. 199, п. 26, п.п. 2 п. 38 прим. 1, п. 46 та п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, враховуються при заповненні графи 4 рядка 3.1 таблиці 1 додатка 6 до декларації з ПДВ. При цьому за товарами/послугами, придбаними для використання частково в оподатковуваних операціях та частково в операціях, визначених п. 199.6 ст. 199, п. 26, п.п. 2 п. 38 прим. 1, п. 46 та п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, податкові зобов’язання, передбачені п. 199.1 ст. 199 ПКУ, не нараховуються.
ДПС у Закарпатській області