Чи припиняється подання податкової декларації з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води) у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною або закінчення дії / припинення дії (відкликання) дозволу на спеціальне водокористування на підставі якого здійснювалося використання води?
Відповідно до п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками рентної плати за спеціальне використання води, зокрема, є первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів.
Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.
Частиною першою ст. 49 Водного кодексу України від 06 червня 1995 року № 213/95-ВР (далі – Водний кодекс) визначено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл).
Дозвіл видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Видача, переоформлення та припинення дії (відкликання, визнання недійсним) Дозволу здійснюються відповідно до законів України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX «Про адміністративну процедуру» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Підстави для припинення права спеціального водокористування визначено ст. 55 Водного кодексу.
Припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом припинення дії (відкликання, визнання недійсним) Дозволу.
Орган, що видав Дозвіл, приймає рішення про відкликання дозволу, зокрема, у разі звернення водокористувача із заявою про відкликання Дозволу.
Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2025 року № 288 внесені зміни до постанови Кабінету міністрів України від 18.03.2022 року № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 314), а саме виключено підпункти 4 та 5 п. 1 Постанови № 314, що дозволяло платниками на період воєнного стану користуватися, зокрема Дозволами без їхнього продовження у разі закінчення терміну дії.
Абзацом першим п. 49.2 ст. 49 ПКУ передбачено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Таким чином, у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною суб’єкт господарювання припиняє подання податкової декларації з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води) (далі – Декларація), за умови закінчення терміну дії Дозволу або припинення дії (відкликання) Дозволу за його заявою, після подання Декларації за звітний період, у якому закінчився термін дії відповідного Дозволу або дію Дозволу було припинено (відкликано).
За інших умов власник діючого Дозволу (у тому числі у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною) є платником рентної плати за спеціальне використання води до закінчення терміну дії Дозволу або припинення дії (відкликання) Дозволу.
ДПС у Закарпатській області