Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Тячівські податківці проводять звірку даних з платниками щодо земельного податку та податку на нерухомість

опубліковано 31 грудня 2024 о 11:05

Фахівці Тячівської ДПІ роз’яснюють відвідувачам ЦОП актуальні питання щодо застосування норм податкового законодавства. Щодня в Центрі обслуговування платників проводять звірку даних з платниками щодо земельного податку з фізичних осіб та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які сплачують фізособи, що є власниками нежитлової нерухомості.

Щороку власникам нерухомого майна нараховується податок, який встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування та типів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метер бази оподаткування (п.266.5.1 Податкового кодексу України).

Базою оподаткування є загальна площа житлового та нежитлового нерухомого майна, в тому числі його часток. Податок за нерухоме майно, яке перебуває у власності фізичних осіб, нараховується Державною податковою інспекцією на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Визначення платника податку в разі перебування у власності нерухомого майно спільно з іншими особами (п.266.1.2. Податкового кодексу України):

- якщо нежитлове нерухоме майно перебуває у спільній частковій властності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

- якщо нежитлове нерухоме майно перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в частці, платником податку є одна особа з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

- якщо житлове чи нежитлове нерухоме майно перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними на частки, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Відповідно до п.п.266.4.1 п.266.4 ст.266 ПКУ, пільги для власників житлової нерухомості для фізичних осіб-платників податку встановлені:

- для квартир/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;

- для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;

- для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.

Платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою до податкового органу за своєю адресою для проведення звірки даних щодо:

1. Об’єктів житлової або нежитлової нерухомості в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

2. Розміру загальної площі об’єктів житлової або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

3. Права на користування пільгою із сплати податку;

4. Розміру ставки податку;

5. Нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними податкового органу та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, податковий орган за податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Норми встановлені п.п.266.7.3 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України.

Згідно з абзацом другим п.п. 266.7.4 п.266.7 ст.266 ПКУ у разі подання платником податку до податкового органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання податковим органом відомостей від органів державної реєстрації від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об’єкт оподаткування.

Крім того, фізичні особи, з використанням кваліфікованого електронного підпису, мають можливість переглянути сформовані податкові повідомлення-рішення щодо сум нарахованих їм податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в меню «ЕК для громадян» приватної частини Електронного кабінету, вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС та програму «Моя податкова», яку можна завантажити на телефоні гаджети, як на платформі Android, так й iOS.

За матеріалами Тячівської ДПІ

ГУ ДПС у Закарпатській області