Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

На ужгородському ринку податківці провели консультації для платників

опубліковано 01 лютого 2024 о 11:42

Фахівці Головного управління ДПС у Закарпатській області провели конструктивну роз’яснювальну комунікацію із платниками податків на продуктовому ринку «Зелений» в Ужгороді.

Під час зустрічі учасники отримали роз’яснення щодо застосування законодавчих норм, які регулюють відносини у сфері проведення розрахункових операцій, порушень законодавства, зокрема, щодо здійснення господарської діяльності без державної реєстрації та щодо деклараційної кампанії 2024.

Податківці наголосили на тому, що зареєструвати РРО чи ПРРО – просто, швидко і зручно. Алгоритм застосування безоплатного програмного РРО від ДПС розміщено у відкритому доступі на відповідних цифрових платформах. Консультації щодо застосування програмного РРО ДПС можна отримати у кожній податковій інспекції краю, або за номером телефону (0312)630048. Окрім того, безкоштовне програмне забезпечення, яке надає ДПС України, є зручним та не вимагає додаткових витрат.

Працівники податкових органів звернули увагу присутніх на тому, що ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, третьої групи – у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Якщо фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку порушують умови, визначені ПКУ щодо перебування на спрощеній системі оподаткування, то такі платники зобов’язані з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, в якому здійснене одне із порушень, перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ. В податковій декларації платника єдиного податку такі платники додатково повинні відобразити окремо доходи, отримані від здійснення операцій, які не дають права на застосовування спрощеної системи оподаткування, та застосувати до них ставку єдиного податку в розмірі 15 відсотків.

Окремо фахівці наголосили, що порушення законодавства, зокрема, щодо здійснення господарської діяльності без державної реєстрації є адміністративним правопорушенням, і відповідно до ст. 164 Кодексу України, передбачає накладення штрафу від однієї тисячі (17 тис. грн) до п’яти тисяч (85 тис. грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Що стосується продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва), то податківці роз’яснили, що отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2023 році – 80400,00 гривень). У разі якщо сума отриманого доходу перевищує зазначений розмір, платник податків зобов’язаний відобразити суму такого перевищення у складі загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік та подати річну декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) відповідно до ПКУ і самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з суми такого перевищення.

Підставою для не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках є наявність у такої фізичної особи довідки за формою № 3-ДФ. Порядок видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок за формою № 3-ДФ, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 № 32.

Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки.

Однак, якщо при продажу фізичною особою власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) умови п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ не виконуються, то сума доходу, отриманого від такого продажу, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується на загальних підставах.

При цьому такий платник податків зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати Декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1 п. 168.2ст. 168 ПКУ).

Нагадуємо, що з нагальними питаннями представники бізнесу та громадськості можуть звернутись до Головного управління ДПС у Закарпатській області за допомогою електронної скриньки Комунікаційної податкової платформи за адресою zak.ikc@tax.gov.ua.

ДПС у Закарпатській області