Напередодні, 11 грудня, у Мукачеві відбувся семінар для підприємців щодо застосування спрощеної системи оподаткування та використання РРО. Захід організовано за підтримки відділу економіки Мукачівської міської ради.
Під час семінару фахівці Головного управління ДПС у Закарпатській області роз’яснили присутнім актуальні питання роботи ФОПів першої та другої груп, а також нові вимоги щодо використання касових апаратів та банківських терміналів.
Начальник відділу інформаційної взаємодії Алла Дацюк та в.о. начальника відділу фактичних перевірок Володимир Мошак детально розповіли про умови перебування на спрощеній системі оподаткування та порядок застосування РРО. Зокрема, умовами для перебування на першій групі єдиного податку є здійснення роздрібного продажу товарів з торгівельних місць на ринку та /або провадять діяльність з надання побутових послуг населенню, не використовувати працю найманих осіб і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року.
Податківці наголосили, що застосування РРО/ПРРО є обов’язковою умовою роботи підприємців платників єдиного податку 2 групи та 3 групи, що здійснюють свою діяльність на ринках області. Згідно норм ПКУ залишається необов’язковим застосування РРО/ПРРО лише для платників єдиного податку 1 групи. «Єдинники» 2 групи та 3 групи, що торгують на ринках, зобов’язані кожну покупку, оплачену готівкою, особистими платіжними картками, жетонами тощо – проводити через зареєстровані належним чином РРО / ПРРО, а покупцеві видавати фіскальний чек в місці здійснення розрахункової операції.
Під час відповідей на запитання платників, Володимир Мошак зауважив, що РРО для ФОП треба обов’язково використовувати при низці наступних платежів:
офлайн еквайринг – оплата проходить карткою через POS-термінал;
еквайринг на сайті (через платіжні шлюзи LiqPay, RozetkaPay тощо);
оплата за QR-кодом у випадку, якщо реквізити QR-коду ведуть на еквайринг;
оплата на ключ-карту;
оплата за товар в кредит або через оплату частинами.
Разом з тим, підприємці можуть не використовувати РРО:
підприємці, які приймають банківську оплату на свій ФОП-рахунок за реквізитами IBAN;
отримують післяплату через Укрпошту, маючи договір з Укрпоштою;
надають послуги та отримують оплату виключно через дистанційні канали обслуговування при відсутності фактичного місця розрахунку;
касовий апарат для ФОП 1 групи не потрібен взагалі – навіть якщо розрахунок через готівку;
відсутність ведення торгівлі через мережу Інтернет;
торгівля здійснюється у приміщенні, де не продають підакцизні товари.
Фахівці ГУ ДПС у Закарпатській області звернули увагу присутніх на семінарі на те, що оплата за реквізитами IBAN має відбуватися через веббанкінг, банківські термінали або касу банку. У випадку оплати за реквізитами на IBAN через небанківські установи, це вже може рахуватись небанківською розрахунковою операцією, що вимагає фіскалізації, а отже і використання РРО (ПРРО). Така ж логіка і з ключем-картою. Зазвичай зарахування на розрахунковий рахунок відбувається через ключ-карту через транзитні рахунки, що також зобов’язує використовувати РРО для ФОП.
Платникам варто взяти до уваги те, що з 1 січня 2025 року POS-термінали мають встановити підприємці, які працюють у населених пунктах з населенням менше 5 тисяч осіб. Винятком є ФОПи першої групи та ті, хто здійснює виїзну торгівлю – для них ця вимога набуде чинності з 2026 року.
Також фахівці Головного управління ДПС у Закарпатській області проінформували суб’єктів господарювання про проєкт «Територія високої податкової довіри». Щоб стати учасником проєкту, підприємство має відповідати певним критеріям: не мати податкового боргу, вчасно подавати звітність, забезпечувати гідний рівень заробітної плати працівникам та демонструвати високий рівень сплати податків у своїй галузі. Учасники отримають низку переваг, зокрема мораторій на документальні перевірки та скорочені терміни відшкодування ПДВ.
Задля ознайомлення з актуальними нормами податкового законодавства та податковими новаціями, рекомендуємо підписатись на офіційну сторінку ДПС у Закарпатській області у Facebook та відвідувати вебпортал відомства https://zak.tax.gov.ua/.
ДПС у Закарпатській області