Днями податківці ГУ ДПІ у Закарпатській області провели робочу зустріч з платниками податків Полянської територіальної громади, на якій обговорили новації та актуальні питання податкового законодавства.
Начальник Свалявського відділу обслуговування платників Мукачівської ДПІ Ганна Лендєл поінформувала присутніх про те, що відповідно до адміністративно-територіального устрою, визначеного постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», вимог наказу ДПС України від 07.10.2024 №747 «Про затвердження переліку державних податкових інспекцій», у зв’язку зі зміною структури, у складі Головного управління ДПС у Закарпатській області утворено шість державних податкових інспекцій.
До складу Мукачівської Державної податкової інспекції ГУ ДПС у Закарпатській області входить Свалявський відділ обслуговування платників, за адресою: м.Свалява, вул. Старолюбовнянська, 2 «а», за кодом ДПІ 702.
Начальник управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Закарпатській області Наталія Жук розповіла присутнім про адміністрування та сплату актуального для громади туристичного збору. Фахівець наголосила, що згідно з пп. 268.3.1 ПКУ ставка туристичного збору встановлюється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно з законом та перспективним планом формування територій громад, за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 ПКУ, у розмірі:
до 0,5% – для внутрішнього туризму;
до 5% – для в’їзного туризму
від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.
Зростання розміру мінімальної зарплати станом на 1 січня 2025 року впливає і на зростання максимального розміру туристичного збору, але, як і раніше, фактичний розмір туристичного збору на територіях кожної громади встановлюють місцеві ради.
Також начальник управління звернула увагу учасників зустрічі на Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 року № 4015, яким, зокрема, збільшено розмір ставки військового збору з 1,5% до 5%, у т. ч. для фізичних осіб – підприємців, які не є платниками єдиного податку.
Ставка військового збору у розмірі 5% застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року.
В.о. начальника відділу фактичних перевірок Володимир Мошак розповів суб’єктам господарювання про умови перебування на спрощеній системі оподаткування та порядок застосування РРО. Зокрема, умовами для перебування на першій групі єдиного податку є здійснення роздрібного продажу товарів з торгівельних місць на ринку та /або провадять діяльність з надання побутових послуг населенню, не використовувати працю найманих осіб і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року.
Податківець наголосив, що застосування РРО/ПРРО є обов’язковою умовою роботи підприємців платників єдиного податку 2 групи та 3 групи, що здійснюють свою діяльність на ринках області. Згідно норм ПКУ залишається необов’язковим застосування РРО/ПРРО лише для платників єдиного податку 1 групи. «Єдинники» 2 групи та 3 групи, що торгують на ринках, зобов’язані кожну покупку, оплачену готівкою, особистими платіжними картками, жетонами тощо – проводити через зареєстровані належним чином РРО/ПРРО, а покупцеві видавати фіскальний чек в місці здійснення розрахункової операції.
Платникам варто взяти до уваги те, що з 1 січня 2025 року POS-термінали мають встановити підприємці, які працюють у населених пунктах з населенням менше 5 тисяч осіб. Винятком є ФОПи першої групи та ті, хто здійснює виїзну торгівлю – для них ця вимога набуде чинності з 2026 року.
Податківці рекомендують, задля ознайомлення з актуальними нормами податкового законодавства та податковими новаціями, підписатись на офіційну сторінку ДПС у Закарпатській області у Facebook (https://www.facebook.com/tax.zakarpatia) та відвідувати вебпортал відомства (https://zak.tax.gov.ua/).
ДПС у Закарпатській області