Державна податкова служба України підбила підсумки кампанії подання Звітів про контрольовані іноземні компанії (КІК) за 2022 – 2023 роки.
Загалом 15 698 контролерів подали 39 058 Звітів щодо 23 689 КІК, зареєстрованих у різних юрисдикціях світу (119 країн).
Більшість Звітів (28 509) подано за повною формою, а 10 549 – за скороченою. Фізичні особи подали 38 084 Звіти, а юридичні – 974.
Республіка Польща та Республіка Кіпр залишаються найпопулярнішими юрисдикціями для реєстрації КІК українцями та складають відповідно 23,2 % та 11 %. Крім них, найбільшу частку серед країн реєстрації КІК займають Сполучені Штати Америки – 9,4 %, Велика Британія – 9,1 %, Естонська Республіка – 7,5 %. Інші 114 країн реєстрації складають близько 40 %.
Детальний аналіз поданих Звітів дозволяє зробити висновок про те, що частку серед країн реєстрації КІК займають офшорні юрисдикції. Водночас спостерігається тенденція до диверсифікації юрисдикцій, що свідчить про адаптацію бізнесу до нових правил оподаткування.
Загальна сума податків, нарахованих за результатами декларування, перевищила 2 мільярди гривень. Це свідчить про ефективність нової системи оподаткування КІК та сприяє стабілізації державного бюджету в умовах економічних викликів.
Варто зазначити, що з травня 2024 року сума задекларованого податку до сплати зросла на 246,1 мільйона гривень.
Кількість поданих Звітів (приріст з 01.05.2024 становить +23 %) та задекларований податок (+13 %) демонструють значне зростання обізнаності платників податків щодо правил податкового обліку КІК.
Впровадження системи звітування про КІК сприяє боротьбі з ухилянням від сплати податків та оптимізацією податкових зобов’язань. Крім того, ця система дозволяє отримати більш повну картину міжнародних фінансових потоків та їх впливу на українську економіку.
Отримана інформація дозволить податковій службі більш ефективно контролювати виконання податкового законодавства та виявляти можливі порушення. Наступним кроком стане детальний аналіз поданих Звітів та проведення податкових перевірок у разі виявлення ознак порушень та виявлення контролерів, які не виконали обов`язки звітування про КІК.
Водночас, згідно з чинним законодавством, платники податків, які самостійно виправляють помилки, що призвели до заниження податкового зобов’язання, звільняються від штрафних санкцій та пені до кінця воєнного стану (підпункт 69.38 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).
Нагадуємо, що відповідно до змін (Закон України № 4113-ІХ від 04.12.2024) до контролюючої особи не будуть застосовані штрафні санкції за порушення, вчинені у період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, за умови виконання контролюючою особою обов’язків, передбачених статтею 392 Кодексу, протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.
З огляду на зазначене, ДПС наголошує на необхідності виконання контролюючими особами правил КІК, які регламентує стаття 392 Кодексу.
Пресслужба Державної податкової служби України