Фахівці Головного управління ДПС у Закарпатській області провели онлайн-семінар, присвячений роз'ясненню особливостей мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) для землевласників та землекористувачів у 2024 році.
– Мінімальне податкове зобов’язання – це мінімальний розмір податку, який мають сплатити власники або користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Для громадян головне знати, що податкова служба самостійно розраховує суму МПЗ та надсилає податкове повідомлення-рішення до 1 липня, – пояснила Ольга Погоріляк, заступник начальника управління оподаткування фізичних осіб.
За її словами, важливою новацією 2024 року є встановлення мінімального порогу МПЗ: «Згідно з Законом України №4015, сума МПЗ не може бути меншою за 700 гривень з гектара, а для земельних ділянок з часткою ріллі понад 50% – 1400 гривень з гектара. Це правило діятиме до припинення воєнного стану.
Начальник управління оподаткування фізичних осіб Наталія Жук, відповідаючи на запитання, наголосила на важливих моментах для власників земельних ділянок:
– Для розрахунку МПЗ податкова служба використовує зокрема, дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру. Після отримання податкового повідомлення-рішення громадяни сплачують МПЗ протягом 60 днів.
– Якщо громадянин не згоден з розрахунком МПЗ, наприклад, якщо у площі ділянки виявлена розбіжність, платник податків має право протягом трьох років звернутися до податкового органу для проведення звірки даних. Якщо за результатами звірки встановлено відмінності, податковий орган проводить перерахунок. Попередня ППР відкликається, та у разі необхідності виноситься нова ППР, – додала начальник управління оподаткування фізичних осіб.
Важливо знати, що МПЗ не визначається щодо:
- земельних ділянок, що використовуються дачними та садівничими кооперативами;
- земель запасу;
- невитребуваних земельних часток (паїв), якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, якщо їх не передали в оренду;
- землі в зоні відчуження, які розміщені у Чорнобильській зоні
- земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня звітного року знаходилися у межах населених пунктів.
– Якщо громадянин передав свою земельну ділянку в оренду, МПЗ за неї сплачуватиме орендар, але тільки за умови офіційної реєстрації договору оренди, – підкреслила Ольга Погоріляк.
За додатковими роз’ясненнями щодо розрахунку та сплати МПЗ громадяни можуть звертатися до Головного управління ДПС у Закарпатській області, де фахівці нададуть детальні консультації з урахуванням індивідуальної ситуації кожного платника.
ДПС у Закарпатській області