Якщо ви власник майна – не забудьте вчасно платити податки. Кожен, хто володіє нерухомістю, землею, транспортним засобом, зобов’язаний щороку сплачувати відповідні податки. Про це нагадують закарпатські податківці. Аби легше було орієнтуватися зі ставками та особливостями виникнення податкових зобов’язань, розбираємося разом з фахівцями.
Почнемо з власників квадратних метрів. Від 0,1 до 0,3% здебільшого у таких межах коливаються ставки у краї, залежно від місця та призначення житла. Проте, якщо площа перевищує 300 м² для квартир або 500 м² для будинків, сплачується додатковий податок – це фіксована сума у розмірі 25 тисяч гривень на рік. Загалом, 263 мільйони гривень закарпатців - власників нерухомості сплатили у 2024 році, що на понад 30% більше, ніж у 2023.
Причому розподіл за юридичними і фізичними особами майже порівну. За січень цього року надійшло понад 30 млн грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Земельний податок - один з видів майнових податків. Залежить від типу землі та її розташування. Наприклад, ставка для житлової забудови він становить до 1% від нормативної оцінки, а для сільськогосподарських земель – до 0,3%.
Власникам кількох земельних ділянок треба до 1 травня написати заяву до контролюючого органу, за яку саме з них буде пільгувати. 728 млн грн податку на землю сплачено закарпатцями у 2024 році. З них юридичними особами понад 608 млн грн, а фізичними – майже 120 млн. За січень цього року надійшло вже 40 млн., левова часка понад 31 млн від підприємців, решта – від фізичних осіб. За 2024 рік транспортного податку краянами було сплачено майже 4,5 мільйони грн. З них майже 2,9 млн грн – фізичні особи, решта півтора млн – юридичними.
За перший місяць 2025 року транспортний податок склав 376 тисяч грн, левова частка - це 314 тис сплатили підприємці. Дізнатися про свої податкові зобов’язання можна не виходячи з дому. Інформація про всі нараховані податки, у тому числі й майнові, доступна у електронних сервісах. Це значно спрощує процедуру, адже людям не потрібно чекати паперових повідомлень.
Крім того, платники можуть самостійно і своєчасно перевіряти свої податки, аби уникати штрафів. Уся інформація про податки є у Електронному кабінеті платника податків на сайті Державної податкової служби, у Мобільному додатку «Моя податкова», а також и через Банківські сервіси з можливістю перевірки та сплати податків.
Що робити, якщо податок нарахований неправильно? У разі розбіжностей варто звернутися до податкової особисто або через електронний кабінет, надавши документи про майно.